Elveszni látszanak iskoláink?
Mi a helyzet a katolikus és a református kollégiumokkal Erdélyben?
Már 2009-től folyamatosan azt olvassuk a sajtóban, hogy iskolákat vesz vissza a Román állam, hogy kevés a gyerek, ezért iskolákat kell összevonni, vagy még mindig tart a visszaállamosítás, ezért a területek gazdái megváltoznak, és sok esetben ez már meglévő iskolák jövőjét is befolyásolja.
Tekintsük át az elmúlt pár év eseményeit a katolikus és református kollégiumok tekintetében, nézzük sorrendben (a teljesség hiányában):
- 2009. június 29.: A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium épületét visszaszolgáltatták a református egyháznak. [1]
- 2012. február 23.: Az 1989-es változás után a református egyház célul tűzte ki a református oktatás újraindítását Sepsiszentgyörgyön. A 2011-ben megváltozott, új oktatási törvény szerint lehetővé válik, hogy a 2012–2013-as tanévtől kezdődően oktatási rendszerünk az alaptól, azaz az előkészítő osztálytól egészen a végzős tizenkettedik osztályig kiteljesedjék. Az Erdélyi Református Egyházkerület és a sepsiszentgyörgyi Református Kollégium az induló osztály helyszíneként a vártemplomi egyházközség tulajdonát képező, Kőrösi Csoma Sándor utcai, Kós Károly által tervezett épületet jelölte meg, nyilatkozta Egyed Sándor református lelkész.[2]
- 2016. augusztus 12.: Iskolák összevonása várható Nagykárolyban. Az egyre csökkenő gyermeklétszám, az iskolák közötti harc a diákokért olyan helyzeteket eredményez, amellyel kapcsolatban az önkormányzatnak is fel kell lépnie, ha a gyermekek és a szülők érdekeit kívánja szolgálni, mondta Kovács Jenő polgármester.[3]
- 2017. február 04.: Az általános iskola mentheti meg a középiskolát. A diákok létszámának csökkenése miatt veszélybe került a ditrói Puskás Tivadar Szakközépiskola önállósága. A község képviselő-testületének kezében a döntés, hogy a helyzetet átszervezéssel vagy két oktatási intézmény összevonásával oldja meg. Ebben a tanévben 300 alá csökkent a diákok létszáma a gyergyóditrói Puskás Tivadar Szakközépiskolában, ami azt jelenti, hogy önálló intézményként nem működhet tovább. Mivel a települések önkormányzatának feladata előterjeszteni az iskolahálózati tervet, a ditrói községvezetés előbb átszervezést javasolt a Hargita Megyei Tanfelügyelőségnek, hogy megmentse az iskola önállóságát, de a javaslatot a tanfelügyelőség nem fogadta el.[4]
- február 6.: Iskola-összevonás következhet Kovásznán is. A létszámcsökkenés lehetséges okairól Molnár János önkormányzati képviselő, a Kőrösi Csoma Sándor Líceum tanára szólt az alábbi cikkben:
http://www.3szek.ro/load/cikk/99435/iskola-osszevonas_kovetkezhet_kovasznan_is
2017-ben pedig két hír került politikai napirendre, amellyel a sajtó és a polgárok is folyamatosan foglalkoztak: az egyik a Mikó ügy, a másik a marosvásárhelyi Katolikus Gimnázium ügye.
- 2009 óta tartó Mikó ügy még nem ért véget, 2017. augusztus 23.:
Nem tudta megakadályozni a Néppárt az iskola-összevonást. Hiába a sürgősségi eljárás, a brassói táblabíróság elhalasztotta a tárgyalás időpontját a sepsiszentgyörgyi iskola-összevonásról szóló helyi tanácshatározat felfüggesztéséről, közben szeptember elsejétől az összevonás gyakorlatilag megtörténik. Januárban tiltakoztak a tanintézetek tervezett összevonása ellen. Nem hozott eredményt.
Bálint József a felperes Erdélyi Magyar Néppárt Kovászna megyei elnöke elmondta, hogy minden igyekezetük ellenére nem sikerült még augusztusra kitűzni a fellebbezés tárgyalásának időpontját, bár akkor még lett volna remény arra, hogy a két tanintézet egybeolvasztását még annak a gyakorlati megtörténte előtt megakadályozzák. Közben szeptember 5-én megkezdődik a per alapfokú tárgyalása, eddig ugyanis csak arról tárgyaltak, hogy a per idejére felfüggesztik-e a tanácshatározat érvényességét. Arra egyelőre nincs megoldás, mi történik, ha a bíróság végül a Néppártnak ad igazat, a már véghezvitt összeolvasztást hogyan fogják visszarendezni. Mint ismert, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat az év elején döntötte el, hogy a Kós Károly Szakközépiskola jogi önállóságát megszünteti, és összevonja a Puskás Tivadar Szakközépiskolával, azzal érvelve, hogy a Kós Károly iskola épülete kihasználatlan, bár több mint ezer diák számára van osztályterem, mindössze 350-en tanulnak ott. Az iskola tanárai, diákjai januárban utcára vonultak a döntés ellen tiltakozva, majd a márciusban a Néppárt fordult a közigazgatási bírósához, kérve, hogy érvénytelenítse az összeolvasztásról rendelkező két tanácshatározatot, és a per idejére függessze fel azokat. Ez utóbbi keresetet alapfokon visszautasította a bíróság. Olvashatjuk a Székelyhon oldalán.[5]
Ezt megelőzően 2014-2015-ös évben az én akkori kollégiumom is veszélybe került. Tudni kell azt, hogy Kézdivásárhelyen öt IX.-XII.-es líceum működik, név szerint: Református Kollégium, Apor Péter Szakközépiskola, Gábor Áron Műszaki Oktatási Központ, Bod Péter Tanítóképző, Nagy Mózes Elméleti Líceum. Ebből kettő, a Református Kollégium és a Bod Péter Tanítóképző mindig létszám problémákkal küszködik. Sajnos nagyon nehezen érik el a 300 diák létszámot, erre hivatkozva akarták összevonni, az én iskolás éveimben a Refit, ahová jártam, a Bod Péter Tanítóképzővel. Szüleink az újságban olvasva és a rádióból értesülve tömegesen keresték meg Farkas Ferenc igazgató urat, hogy mi lesz gyerekeik sorsa. Emlékszem, hogy a hétfői áhítat végén kihirdetésre került, hogy nem kell félnünk, ez csak a helyi tanácsülésen került szóba, nem lesznek gyakorlatba ültetett következményei. Szerencsére ez így is lett, nekünk nem kellett megválnunk iskolánktól és más épületbe átköltöznünk.
A marosvásárhelyi Katolikus Gimnázium sorsa másként alakult…
- 2017-et írunk. Marosvásárhely.
- szeptember 1.: A megszűnés küszöbére jutott a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium. A megszűnés küszöbére jutott a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium azt követően, hogy a bíróság jogerősen is felfüggesztette azt a 2015-ben hozott tanfelügyelőségi határozatot, amely az iskolába sorolta az Unirea Főgimnázium magyar osztályait.
A katolikus gimnázium helyzetéről az iskolában tanuló gyermekek szülei sajtótájékoztatón számoltak be augusztus 31-én délután. Állításaikat Székely Szilárd, az intézmény ideiglenes igazgatója is megerősítette az MTI-nek adott nyilatkozatában.
A romániai bíróságok portálján közölt adatok szerint a marosvásárhelyi táblabíróság augusztus 2-án hozta az iskolai osztályokat átcsoportosító tanfelügyelőségi határozatot felfüggesztő ítéletét. Székely Szilárd a Maros megyei főtanfelügyelővel folytatott augusztus 30-i, szerdai megbeszélés alapján elmondta: a tanfelügyelőség már csak az ítélet hivatalos kiközlésére vár az intézmény feloszlatásának kinyilvánításához. Hozzátette: egyelőre a tanfelügyelőségi határozat felfüggesztésére vonatkozó határozat vált jogerőssé, de per tárgyát képezi a határozat érvénytelenítése is. Ebben a perben egyelőre csak első fokon született az iskola számára kedvezőtlen ítélet.
Az igazgató elmondta: a tanfelügyelőség jogértelmezése szerint az iskola osztályait vissza kell szervezni azokba az intézményekbe, amelyekből 2015-ben a katolikus gimnáziumot létrehozták. Az osztályok egyik részének az Unirea Főgimnáziumba, a másiknak a Bolyai Farkas Gimnáziumba kellene betagolódnia, de az igazgató nyílt titokként említette, hogy a szülők egyáltalán nem akarják a gyerekeiket az Unirea Főgimnáziumba járatni. Hozzátette: tudomása szerint a magyar osztályok távozásával román tannyelvűvé vált iskola sem szívesen alakulna ismét kétnyelvűvé.
Székely Szilárd – akinek a nap folyamán lejár az igazgatói megbízása – úgy vélte: a minisztériumnak hatalmában áll, hogy az iskola valamennyi osztályát egy intézmény alá rendelje. Hozzátette: ezt ugyan nyíltan senki nem mondta ki, de csakis a magyar tannyelvű Bolyai Farkas Gimnázium struktúrájába való betagolódás jöhet számításba.
A szülők nevében megszólaló Zsigmond Imola azt sérelmezte, hogy a román hatóságok félrevezették az érdekelteket, amikor a múlt hét végén azt közölték szóban a pápai nunciussal, hogy a cikluskezdő osztályok is elindulhatnak az iskolában, ha megfelelő számú gyermek jelentkezik ezekbe. Az édesanya szerint csúfot űztek a szülőkből, akik – hitelt adván a Tanügyminisztérium szóbeli üzenetének – a múlt hét vége óta 114 diák szüleitől gyűjtöttek be arra vonatkozó nyilatkozatot, hogy gyermeküket a Római Katolikus Gimnázium cikluskezdő osztályaiba íratják.
A szülők a Vatikán bukaresti nagykövete által értesültek arról, hogy hiába toborozták a gyermekeket az iskolába, az intézményt az augusztus 2-án hozott, de hivatalosan még nem közölt jogerős bírósági ítélet alapján felosztják.[6]
Forrás: MTI
- 2017. szeptember 14.: Visszavennék a marosvásárhelyi római katolikus iskola épületét-
Az egykori II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium marosvásárhelyi épületei 2004-es visszaszolgáltatásának a felülvizsgálatát javasolta Marius Pascan, a Népi Mozgalom Párt (PMP) Maros megyei képviselője, Maros megye volt prefektusa.
A II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium épületeinek a visszaszolgáltatását a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal is megtámadta, de ennek a pernek a végén a restitúció törvényességét állapította meg a legfelső bíróság.[7]
Számomra nagyon megindító volt hallgatni Nagy Henrietta a marosvásárhelyi Katolikus Gimnázium diákjának beszédét látni és végighallgatni a Facebookon, ha nem is teljesen, jogilag egyforma helyzetben voltunk, mégis ahogyan neki, úgy nekem is iskolám elvesztése járt a fejébe. Ahogyan összeszedte gondolatait, ahogyan megfogalmazta érzéseit valahol magamra ismertem, mert én is ugyanezt éreztem pár éve legbelül. Mi diákok, nem mindig értjük, hogy mi miért van, miért, mire hivatkozva veszik el tőlünk iskolánkat, de azt tudjuk, hogy valami megváltozik, érezzük a súlyát a költözésnek, az összevonásnak, az hogy megváltozik minden. A VIII. osztály befejező iskolásokként szüleinkkel megbeszélve döntöttük el, hogy milyen intézmény keretein belül kívánjuk folytatni továbbtanulásunkat. Mégis ebben akarnak minket gátolni.
Mikor lesz rend? Mikor lesz vége a területek és épületek igazságos visszaosztásának? Ki fogja mindezt végrehajtani? Mit kezdünk MI itt élő fiatal erdélyi magyarok, hány gyereket vállalunk, mit teszünk azért, hogy a létszámcsökkenést megakadályozzuk? Nem teszünk semmit, fel sem fogjuk, hogy pár év múlva hova juthatunk?
Összehasonlításként, én, amikor I-IV osztályos tanuló voltam, Kézdin, A -tól E-ig, összesen öt osztály működött 30-as létszámmal, ahogy elkezdtem az V. osztályt ez leesett A és B osztályra.
Vannak felelősek, és ha igen kik azok? Mit tehetünk civilként, mit tehetnek politikusaink, hogy ne szűnjenek meg iskolák, hogy igazságot szolgáltassanak az épületek jogi elbírálásában?
[1] http://itthon.transindex.ro/?cikk=9751
[2] http://www.3szek.ro/load/cikk/46808/visszakoltozik_a_reformatus_iskola
[3] http://www.frissujsag.ro/iskolak-osszevonasa-varhato-nagykarolyban/
[4] https://szekelyhon.ro/aktualis/gyergyoszek/az-altalanos-iskola-mentheti-meg-a-kozepiskolat
[5] https://szekelyhon.ro/aktualis/nem-tudta-megakadalyozni-a-neppart-az-iskola-osszevonast
[6] https://www.magyarkurir.hu/hirek/a-megszunes-kuszobere-jutott-marosvasarhelyi-romai-katolikus-gimnazium
[7] http://szabadsag.ro/-/visszavennek-a-marosvasarhelyi-romai-katolikus-iskola-epuletet
Fényképek: Forró Anna Bíborka barátnőmtől. Kézdivásárhelyen négy iskola előtt több mint háromszázan alkottak élő láncot a bérletpénzt követelve 2013. szeptemberében.