2017. nov 30.

A miccses tál margójára

írta: I Johanna
A miccses tál margójára

Az erdélyi magyarság kulturális megmaradását tiltó és üldöző tevékenységek a rendszerváltást követően fokozott növekedésnek indultak. Különösen igaz ez az adott választási ciklus közeledtével.

A román-magyar konfliktus és gerjesztett ellentét szinte minden politikai párt számára megfelelő táptalajt jelent egy átfogó politikai kampány megtervezésére és kivitelezésére. Ezen eszközök használata illetve a konfliktus média csatornákon való közlése a nyugati példák mentén változásokon mentek át.  

A legjobb és a legreprezentatívabb példa erre az úgynevezett udvarhelyi Kauflandos miccs* rendelés volt, amely szinte egész Romániát lázba hozta és mindkét fél zsebeiben bicskát nyitogatott.

20171206_18013277.jpg

Fontos megemlítenünk ezen téma kapcsán illetve a konfliktus generálás módjának megtervezésénél sosem az a kérdés, hogy egy adott téma mennyire aktuális e, vagy mekkora szociális, társadalmi vagy népjóléti kérdést feszeget. Az egyetlen lényeges tétel és irányvonal ezen stratégiák alkalmazásakor, hogy a polcról levett tétel minél nagyobb körben váltson majd ki reakciót (legyen az pozitív vagy negatív feed back) a befogadó felekből.  Ezeket szem előtt tartva világítsunk rá a történések (legyen az szándékosan megtervezett vagy egyszerű balszerencse) csomagolási módjára, illetve az általa kiváltott cirkusz folyamatára. A környezet ideális, hiszen egy egyszerű vásárlási szituációban, amely függetlenül, hogy magyar vagy román lakta vidéken történik szinte minden állampolgár szenvedő alanya volt már. Vásároltunk már mindannyian olyan boltban ahol jószándékkal, de töredezett akcentussal és hiányos szókinccsel szolgáltak ki minket legyünk akár románok vagy magyarok, illetve volt már olyan, hogy nekünk kellett feladnunk azon elveinket, hogy az elköltendő pénzünk mellett nekünk kellett feladnunk nyelvi szuverenitásunkat. Egyetlen helyzet sem katasztrofális, sőt néha humoros is ha az emberek jószándékkal és toleranciával fordulnak egymás felé.

20171206_183227jo1.jpg

Itt jön be a csavar a történetünkbe, ugyanis ha a fent említett esetnél elmaradnak az alapvető etikai és emberi vonásaink, akkor olyan országot bejáró hír értékű cselekmény részesei lehetünk, amely következményeként akár emberek veszthetik el munkahelyüket, cégeket zárhatnak be vagy büntethetnek meg, szélsőséges esetekben zászlókat égethetnek vagy akár polgárháborút kezdeményezhetnek, és mindezt egyetlen miccs miatt. Adott tehát a szituáció, amit mind jól ismerünk és tapasztaltunk már. Mégis a mi eseteink vagy a több ezer hasonló eset, amely percenként megtörténik országunk valamely pontján, hogy hogy nem lett vezető cikk, vagy közbeszéd tárgya heteken keresztül? Hogy nem készítettek interjút és tényfeltáró műsort Marika nénivel, aki tegnap ekképpen vásárolt a közértben: Egy kenyeret va rog! - vagy Nelu bácsival, aki mivel mozgássérült és csak a közeli üzletben tud vásárolni, ahol éppenséggel egy töredezett román nyelvismerettel rendelkező magyar lány az eladó azt mondania, hogy Katika, o paine legyszivös?

20171206_180434jo2.jpg

A válasz egyszerűbb, mint hinnénk: Azért nem jelentenek ezek akkor és ott problémát, mert akkor és ott mind emberek vagyunk. Emberek, akik az aznapi ebédhez szeretnék megvásárolni a hozzávalót, vagy épp pár szem cukorkát, ha netán átjönnének az unokák. És ember az eladó is aki a tehetsége szerint igyekszik végezni az általa rábízott munkát. Ők nap mint nap találkoznak, és ha nehezen is de megértik egymást, vagy olykor egymásra kérdeznek: Hodzs vadsz? Ce fac Tanti? Itt él az indiviidum, az erkölcsi tan, a tisztelet, a nevelés illetve az egymásra utaltság.  De mi történik, ha megszűnünk egyénként gondolkodni? Mi lesz, ha hazaérünk a vásárlásból és olyan cikkel találkozik Nelu bácsi, hogy udvarhelyen nem szolgálják ki a románokat, és elküldik őket? Vagy az eladó, aki azt olvassa a magyar lapokban, hogy mennyire megalázta egy román vevő? Melyik csoporttal azonosulunk majd, és ami a legfontosabb, hogy hogyan köszön majd holnap Nelu bácsi és az eladónő a sarki boltban?

miccs= csóré kolbász

Szólj hozzá